Orszak Trzech Króli
6 stycznia 2013 r. - Święto Objawienia Pańskiego
6 stycznia 2013 roku w niedzielę mieszkańcy stolicy i turyści już po raz piąty będą wspólnie obchodzić Święto Trzech Króli. Kolorowy Orszak Trzech Króli ponownie przejdzie ulicami w sercu miasta - od Placu Zamkowego (godz. 12.00) do Placu Piłsudskiego, zapraszając wszystkich do przyłączenia się i aktywnego uczestnictwa w Święcie Objawienia.
Plan Orszaku
6 stycznia o godzinie 12 Orszak wyruszy z Placu Zamkowego spod Kolumny Zygmunta, po wspólnie odmówionej modlitwie "Anioł Pański" pod przewodnictwem arcybiskupa warszawskiego Kazimierza Kardynała Nycza. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Podążać będą na wierzchowcach, w bogatych szatach i nakryciach głowy. Ich świtę stanowić będzie ponad 600 dzieci z warszawskich szkół i organizacji harcerskich oraz 130 dorosłych aktorów ubranych w kolorowe stroje świadczące o przynależności do jednego z trzech orszaków. Towarzyszyć im będą góralskie kapele, żywe zwierzęta - konie, wielbłądy, owieczki i osiołek, a w orszaku azjatyckim - żółto-czerwony smok animowany przez kilkunastu aktorów. Podążą za Gwiazdą Betlejemską, a wraz z nimi mieszkańcy Warszawy i turyści, którym rozdane zostaną korony oraz śpiewniki.
Atrakcje na trasie
Na trasie orszaku ustawione zostaną sceny, tzw. mansjony, na których oglądać będzie można m.in. Anioła Bożego wskazującego drogę do Stajenki, walkę Dobra ze Złem, Heroda wygrażającego malutkiemu Jezusowi, diabłów namawiających do porzucenia orszaku i zajęcia się przyziemnymi, "bardziej przyjemnymi sprawami". Orszak zmierzać będzie do stajenki usytuowanej na Placu Piłsudskiego, by nawiedzić Świętą Rodzinę i w kulminacyjnym momencie pokłonić się Dzieciątku. Następnie na Placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.
Jeszcze więcej śpiewu
Od początku istnienia Orszaku jego nieodłącznym elementem było zachęcanie wszystkich do wyrażania radości z Bożego Narodzenia m.in. poprzez wspólny śpiew. W roku 2013 w jeszcze większym stopniu Orszak będzie zapraszał do głośnego śpiewania kolęd i dlatego odbędzie się pod hasłem: "Kolędy - lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu." Maciej Marchewicz z Fundacji Orszak Trzech Króli mówi: "Zależy nam, by każdy kto przyjdzie na Orszak, stał się jego aktywnym uczestnikiem, a nie biernym widzem - dlatego przygotowujemy kilkadziesiąt tysięcy papierowych, kolorowych koron oraz śpiewników z tekstami najbardziej znanych polskich kolęd."
O Orszaku Trzech Króli, Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli, mówi:
"Może za wcześnie na daleko idące podsumowania, ale pewnie już dziś można śmiało zaryzykować twierdzenie, że Orszak ma bardzo dużą dynamikę społeczną. W 2012 w dwudziestu czterech miastach Polski w orszakach poszło ponad 100 tysięcy ludzi. Moim zdaniem ten fenomen bierze się z tego, że Orszak nie maszeruje za czymś lub przeciwko czemuś, tylko idzie i zaprasza każdego bez wyjątku do odwiedzenia Betlejemskiej Stajenki. Wszak to tam historia każdego człowieka, jak i historia całej ludzkości, stała się zupełnie inną Historią.
Żeby Orszak ruszył potrzebna jest radość, otwartość i autentyczność jego organizatorów, którzy w każdym z miast, miasteczek czy wsi budują obywatelskie koalicje potrzebne do jego zorganizowania. Tam, gdzie idziemy, zawsze prosimy o patronat biskupa i miejscowe władze bez względu na ich partyjne kolory. Jednak wszędzie chcemy opowiedzieć to samo, o tym jak Pan Bóg dał nam propozycję nowego życia."
Głównym organizatorem Orszaku jest Fundacja Orszak Trzech Króli, która odpowiada za Orszak w stolicy oraz wspiera inne miasta w jego przygotowaniu. Od 2012 r. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Od trzech lat współpracuje z Fundacją Dzieła Nowego Tysiąclecia - wolontariusze tej Fundacji zbierają na trasie przemarszu Orszaku datki na stypendia dla uzdolnionej młodzieży ze źle sytuowanych materialnie rodzin.
Orszak to również bogaty projekt edukacyjny adresowany do szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych oraz wiele imprez towarzyszących, w tym m.in. bardzo dobrze już rozpoznawalny konkurs na najpiękniejszą rodzinną szopkę bożonarodzeniową.
Według raportu Instytut Monitorowania Mediów w roku 2012 o Orszaku Trzech Króli mówiono w ponad 250 relacjach telewizyjnych, prawie 400 radiowych oraz niemal 1 600 informacjach w prasie drukowanej oraz internetowej.
http://orszak.org/warszawa/