Na pielgrzymim szlaku
Wspomnienia z parafialnej pielgrzymki w Bieszczady i na Pogórze Przemyskie.
W dniach 18.05-20.05.07 r. wierni naszej parafii wyruszyli na kolejną pielgrzymkę, tym razem do Kalwarii Pacławskiej i Komańczy. Organizatorem pielgrzymki był nasz Parafialny Caritas.
Celem pielgrzymki było:
- wzbogacenie przeżyć duchowych
- umocnienie wiary
- wyproszenie łask przez Matkę Bożą Kalwaryjską zwaną Matką Bożą Słuchającą
- pogłębienie wiedzy na temat powstania Jasnogórskich Ślubów Narodu
Czas podróżowania upłynął nam na :
- modlitwie różańcowej
- odmawianiu Koronki do Miłosierdzia Bożego
- odmawianiu Litanii Loretańskiej
- słuchaniu fragmentów czytanych przez ks. Darka „Zapisków więziennych kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz wspomnień siostry kardynała
- śpiewaniu pieśni maryjnych, piosenek harcerskich i biesiadnych oraz na „cieszeniu oka” pięknym krajobrazem naszego kraju, który w majowej szacie wygląda wspaniale.
Następnego dnia w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego przed Obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej zwanej Matką Bożą Słuchającą uczestniczyliśmy w odsłonięciu Obrazu i mszy św. celebrowanej przez Ojców Franciszkanów i ks. Darka Gocłowskiego.
Obraz M.B.K przedstawia Matkę Bożą jako Królową siedzącą na obłokach z berłem w prawej i Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. Dziecię prawą rączką błogosławi, a w lewej trzyma kulę ziemską. Matka Bożą oraz Dzieciątko mają prawe ucho odsłonięte stąd Matka Boża Słuchająca.
W roku 1882 odbyła się koronacja Cudownego Obrazu. Papież Klemens X nadał temu miejscu odpusty Ziemi Świętej dla pielgrzymów. Po mszy świętej zwiedzaliśmy Kościół.
Wielkim przeżyciem tego dnia była Droga Męki Pańskiej, którą poprowadził brat franciszkanin. Idąc pod górę ( 500 m n pm) w otoczeniu pięknej przyrody można dostrzec było wiosenną harmonię natury, jej odradzanie się, rozległą przestrzeń w której nic nie przeszkadza myśleć o Bogu – On jest dookoła, wszędzie.
W sobotę czekała nas jeszcze atrakcja turystyczna tj. zwiedzanie Muzeum Budownictwa Ludowego (Skansen) w Parku Etnograficznym w Sanoku.
Poznaliśmy tu budownictwo ludności podkarpackiej, Bojków, Łemków, Pogórzan, Dolinian.
Tego dnia udaliśmy się do Domu Pielgrzyma Archidiecezji Przemyskiej w Rzepedzi. Wieczorem po kolacji udaliśmy się do oddalonej o 2 km Komańczy. To tu, na wyniosłym wzgórzu w zaciszu niczym nie zmąconej bieszczadzkiej przyrody w Klasztorze Sióstr Nazaretanek przez rok ( od 29.10.1955 do 28.10.1956) przebywał w czwartym miejscu internowania ( po Rywałdzie, Stoczku Warmińskim, Prudniku Śląskim ) Prymas Stefan Wyszyński.
Siostra Przełożona w sposób niezwykle ciekawy opowiedziała nam o przybyciu ks. Prymasa i Jego rocznym pobycie w Komańczy. Miejscu uświęconym przez ks. Prymasa modlitwą, cierpieniem i pracą. To tu w przestronnym pokoju na pierwszym piętrze, przy lampie naftowej, pod wpływem modlitwy i medytacji powstała Wielka Nowenna i Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.
To właśnie w Komańczy został wspólnie z siostrami po raz pierwszy odśpiewany Apel Jasnogórski. Widzieliśmy autentyczne wyposażenie pokoju, meble z których korzystał Sługa Boży. Widzieliśmy Izbę Pamięci: łóżko, lampę naftową, ornat, sutannę biret i piuskę.
Jest również Kosturek na którym wspierał się Ksiądz Prymas, wędrując często po okolicznych wzgórzach. Tu wciąż żyje Duch Księdza Prymasa.
Przed frontem budynku wita dziś pielgrzymów postać Prymasa Wyszyńskiego. W kaplicy zakonu odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Po pełnym dniu wrażeń udaliśmy się na nocleg do Rzepedzi.
W trzecim dniu naszej pielgrzymki uczestniczyliśmy we mszy św., którą w kaplicy zakonnej w Komańczy odprawił ks. Dariusz Gocłowski w intencjach pielgrzymów i własnej dziękczynnej za 20 lat kapłaństwa. Wszyscy odmówiliśmy Śluby Jasnogórskie.
Przed Figurą Matki Bożej Leśnej w miejscu niezwykłym odprawiliśmy nabożeństwo majowe.
Opuszczając Komańczę wyruszyliśmy w drogę do Nowego Łupkowa. Przewodnikiem naszym był Dyrektor Szkoły w Nowym Łupkowie. Zwiedzaliśmy cerkiew greko-katolicką w Radoszycach i bacówkę w Smolniku.
W szkole w Nowym Łupkowie poczęstowano nas obiadem, Caritas przekazał dary dla uczniów szkoły (komputer, przybory szkolne, zabawki, odzież, żywność). Część darów od naszego Caritasu została przekazana wiernym na ręce proboszcza parafii w Nowym Łupkowie.
W drodze powrotnej do Warszawy przez Solinę mogliśmy podziwiać najwyższą w Polsce zaporę wodną na rzece San i Zalew otoczony wspaniałymi lasami.
Późnym wieczorem w niedzielę 20.05.07 szczęśliwie dojechaliśmy do Warszawy.
Dziękujemy wszystkim pielgrzymom za udział w pielgrzymce, sponsorowi, organizatorce, oraz księdzu Darkowi za sprawowanie nad nami opieki duchowej.
Przedstawicielka Parafialnej Caritas
RITA ŻEREK
FOTOREPORTAŻ Z PIELGRZYMKI: