loading...
Wtorek XI tygodnia okresu zwykłego | czytania na dziś >>

MATKA BOŻA Z LUJAN

Wszystko zaczęło się od wizyty ks. Prymasa kard. Józefa Glempa w Argentynie w 1983 roku. Ks. Prymas odwiedzając tamtejszą Polonię nawiedził Sanktuarium Matki Bożej z Lujan, gdzie otrzymał kopię figury cudownej Madonny. Obiecał rodakom, iż przekaże ją jednemu z budujących się w Warszawie kościołów.

W 1984 roku gdy zaczęto tworzyć naszą parafię, ks. Prymas wyraził wolę, by to właśnie ona pozostała pod opieką Matki Bożej z Lujan. 

29 listopada 1987 roku ks. Prymas poświęcał tymczasową kaplicę parafialną i podarował parafii figurę Madonny z Lujan. Tu Matka Boża odbierała swój kult, najpierw umieszczona w ołtarzu głównym, a następnie przeniesiono ją do ołtarza bocznego. 

4 lutego 1999 roku ambasador Argentyny Norberto Auge i znany działacz i publicysta polonijny z Argentyny Ryszard Bartosiński spotkali się z ks. Prymasem. Postanowiono wtedy utworzyć w naszym kościele parafialnym kaplicę pod wezwaniem Matki Bożej Lujańskiej. 

25 czerwca 2000 r. odbyła się uroczystość intronizacji figury Matki Bożej z Lujan. Liturgię odprawiono w języku polskim i hiszpańskim. Na uroczystość przylecieli do Warszawy przedstawiciele argentyńskiego duchowieństwa, ofiarodawca figury z rodziną, minister spraw zagranicznych Argentyny, były prezydent tego kraju Raul Alfonsini oraz polscy misjonarze pracujący w Ameryce Południowej. Wzięli w niej udział również ambasador Argentyny w Polsce Norberto Auge oraz ambasadorzy Kolumbii i Urugwaju. Stronę polską reprezentowała marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i prof. Andrzej Stelmachowski, przewodniczący Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a także władze Ursynowa, na terenie którego znajduje się parafia. 
Uroczystością przewodniczył Józef kard. Glemp, Prymas Polski. Uroczystości rozpoczęły się w kaplicy skąd w procesji do murowanego kościoła figurę przeniosły córki argentyńskiego fundatora Ricardo Fernandeza Nuneza. 
Podczas Mszy św. wykonał  „Mszę Kreolską” A. Ramireza Chór Międzyuczelniany i zespół instrumentalny „Des Orient” pod dyrygenturą Janusza Dąbrowskiego. 

Wnętrze bocznej kaplicy kościoła, w którym stanęła kopia cudownej figury, dzięki argentyńskiemu ofiarodawcy Ricardo Fernandezowi Nunezowi upiększono witrażami i mozaikami. On jest również  fundatorem ołtarza. 

16 września 2001r. odbyła się uroczystość koronacji figury Matki Bożej z Lujan oraz nadanie tytułu kaplicy, w której się znajduje. Uroczystości przewodniczyli: ks. Józef kard. Glemp, Prymas Polski oraz ks. abp Ruben Hector di Monte, metropolita argentyńskiej archidiecezji Mercedes – Lujan. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. członkowie korpusu dyplomatycznego z Ameryki Łacińskiej, na czele z ambasadorem Argentyny w Polsce Norberto Auge, prezes Fundacji Argentyńskiej Ricardo Fernandez Nuniez, władze Dzielnicy Ursynów oraz licznie zgromadzone duchowieństwo dekanatu ursynowskiego. 
Podczas uroczystości dekret nadania imienia „Kaplicy Matki Bożej Argentyńskiej” odczytał kanclerz ks. Prałat Grzegorz Kowalczyk. Po podpisaniu dekretu nastąpił obrzęd koronacji figury Matki Bożej z Lujan. Koronacji dokonał fundator korony, glorii i półksiężyca, abp Ruben Hector di Monte. 

W 2007 roku w uroczystość odpustu parafialnego – 2 lutego - nałożona została na figurę Matki Bożej z Lujan bursztynowa sukienka. Uroczystości przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Sukienkę wykonano z biżuterii i bursztynu ofiarowanego przez parafian.

 


 • ZAWIERZENIE RODZIN MATCE BOŻEJ Z LUJAN

  Matko Boża, Tyś Darem miłości Boga Ojca i Owocem mocy sprawczej Ducha świętego. W Tobie Jezus stał się naszym bratem, i przez Niego, wraz z Tobą, stanowimy Rodzinę Ludu Bożego. Do Ciebie wznosimy prośby i dziękujemy Ci za naszą ludzką rodzinę oraz za każdą z rodzin. Powierzamy się wszyscy i każdy z członków naszej rodziny z osobna Twojemu Niepokalanemu Sercu. 


   

  28 czerwca 2017r. 2869
 • HISTORIA FIGURKI

  Historia figurki rozpoczęła się w roku 1630, kiedy na Stolicy Piotrowej służył Kościołowi Papież Urban VIII, królem Hiszpanii był Filip IV, a biskupem Ameryki Południowo – Wschodniej biskup z Rio de La Plata, Pedro de Carranza.

  28 czerwca 2017r. 3884
 • NOWENNA DO MATKI BOŻEJ Z LUJAN

  28 czerwca 2017r. 7471
 • Zapraszamy!!!

  PARAFIA OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

  ul. Stryjeńskich 21, 02-791 Warszawa, tel/fax +48 (22) 648 58 00

  Msze święte

  NIEDZIELE I ŚWIĘTA:

  7.00  8.00 (oprócz lipca i sierpnia) 9.30 11.00 12.30 18.00   20.00  

  DNI POWSZEDNIE:

  7.00  8.00  18.00  19.00
   

  więcej informacji ...