loading...
Poniedziałek XI tygodnia okresu zwykłego | Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela | czytania na dziś >>

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU, 12/03/2023

 

Dzisiaj o 17 Gorzkie Żale z nauką pasyjną ks. Pawła. 

 

Jutro 10. rocznica wyboru Papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Z tej okazji o godz. 18:00 w Świątyni Opatrzności Bożej Msza święta z udziałem Episkopatu Polski. U nas w Parafii o godz. 20:30 spotkanie Duszpasterstwa Akademickiego. 

 

We wtorek dzień ekspiacji za próby zdyskredytowania osoby i dzieła św. Jana Pawła II. Zapraszamy na godz.12:00 na Anioł Pański i różaniec, o 15:00 koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa, o 17:30 odśpiewamy Gorzkie Żale. Potem Msze Św. wieczorne, różaniec o 20:00 i zakończenie Apelem o 21:00 Przez cały ten czas wystawienie Najświętszego Sakramentu na głównym ołtarzu. 

 

Również we wtorek spotkanie szafarzy i liturgicznej służby dorosłych po Mszy o 19:00. 

 

W przyszłą niedzielę Msza dla dzieci przygotowujących się do I-wszej Komunii Św. i ich rodzin o godz. 16:00 

 

W przyszly poniedzialek w naszej Parafii kościół stacyjny - dokładny plan podamy w przyszłą niedzielę. 

 

Ks. Łukasz zaprasza młodzież klas licealnych na wspólną modlitwę i rozmowy o sprawach wiary. Spotkania odbywają się w każdą niedzielę o 19:00 w sali kolumnowej. Prosimy rodziców i dziadków o przekazanie tego zaproszenia szczególnie młodzieży niechodzącej do kościoła. Niech to będą spotkania dla młodych poszukujących prawdy w swoim życiu. 

 

Polecamy 22-gi numer bezpłatnego dwumiesięcznika "Wiara i Życie", a w nim ciekawe artykuły: "Rozważanie Męki Pańskiej – lekarstwem dla dusz", "Droga Krzyżowa dla małżeństw", "Ziemia Święta w tajemnicach Różańca". Redakcja czasopisma bardzo potrzebuje wsparcia finansowego na wydanie kolejnych numerów czasopisma. Wpłat można dokonywać na konto Fundacji Wiara i Życie (numer konta podany w środku gazetki). 

 

 

OŚWIADCZENIE

PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI

METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

 

Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. Dla nich Papież Polak był i pozostaje moralnym punktem odniesienia, nauczycielem wiary, a także orędownikiem w niebie.

W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła. Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

Chciałbym w tym miejscu wyrazić moje serdeczne podziękowanie tym wszystkim, którzy w ostatnim czasie bronią dziedzictwa i osoby św. Jana Pawła II, który m.in. przyczynił się do wyzwolenia Polski i innych państw spod sowieckiego komunizmu.

To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

 

Warszawa, 9 marca 2023 roku

Abp Stanisław Gądecki

Metropolita Poznański

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

Zapraszamy!!!

PARAFIA OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

ul. Stryjeńskich 21, 02-791 Warszawa, tel/fax +48 (22) 648 58 00

Msze święte

NIEDZIELE I ŚWIĘTA:

7.00  8.00 (oprócz lipca i sierpnia) 9.30 11.00 12.30 18.00   20.00  

DNI POWSZEDNIE:

7.00  8.00  18.00  19.00
 

więcej informacji ...