Wesprzyj budowę organów
Drodzy Parafianie!
Już od 30 lat możemy spotykać się z Panem Bogiem w Kościele Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Staraniem całej społeczności parafialnej oraz sympatyków nasza świątynia, upiększana przez te wszystkie lata, otoczona pięknie utrzymaną zielenią stawała się stopniowo wymarzonym miejscem modlitwy, skupienia, spotkań eucharystycznych i wsparcia duchowego dla wielu z nas.
Chcielibyśmy, aby końcowym akordem jej budowy i wyposażania stały się organy. Unikatowe, szlachetne brzmienie tego instrumentu, idealnie wpasowane w akustykę świątyni, podkreśli charakter codziennych mszy świętych i uroczystości religijnych, wzmacniając ich aspekt liturgiczny. Organy tej klasy stworzą także szansę na orgnizowanie koncertów i festiwali, czyniąc nasz kościół ważnym ośrodkiem kultury muzycznej w Warszawie i na Ursynowie.
Zwracamy się zatem do wszystkich parafian z gorącą prośbą o pomoc w gromadzeniu środków na ten cel. Liczymy na wsparcie w formie wpłat na konto:
27 1240 6175 1111 0000 4575 4313
BĘDZIEMY WDZIĘCZNI ZA WSZELKIE WPŁATY JEDNORAZOWE LUB REGULARNE. KAŻDY DATEK JEST WAŻNY, BO PRZYBLIŻA NAS DO TEGO CELU.
PROSIMY TEŻ O MODLITWĘ W INTENCJI TEGO DZIEŁA!
KOMITET BUDOWY ORGANÓW
Stan finansów (7 października 2018 r.)
500 000 zł - wpłaty na konto
35 543,71 zł. - kwesty w I-sze niedziele miesiąca, od marca do września 2018 r.
Stan prac (październik 2018 r.)
Wykonany i zakończony jest projekt organów. Wykonana jest i zamontowana drewniana konstrukcja obu członów organów wraz z zamontowanymi największymi piszczałkami basowymi. Wykonywane są już kolejne elementy organów, w tym same piszczałki.
Informacja o organach dr hab. Karola Gołębiowskiego
Nowe organy wybudowane zostaną przez czołową polską firmę „Zych” z Wołomina (www.zych.com), która obchodzi w tym roku jubileusz 50 lat istnienia. Będzie to już 86-ty instrument w bogatym katalogu tego renomowanego zakładu organmistrzowskiego. Poprzednim są organy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie Łagiewnikach. W Warszawie organów firmy Zych można posłuchać m.in. u naszych sąsiadów w kościele Bł. Władysława z Gielniowa.
Instrument posiadać będzie 56 głosów, rozdysponowanych na trzech klawiaturach ręcznych i klawiaturze nożnej - pedałowej. Jego dyspozycja głosowa - a co za tym idzie charakter brzmienia - jest inspirowana francuskim stylem budownictwa organowego z końca XVIII i I-ej połowy XIX wieku. Powstały wtedy we Francji najdoskonalsze instrumenty najwybitniejszych budowniczych epoki - Francois-Henri Clicquot (1732-1790) i Aristida Cavaillé-Coll'a (1811-1890). Przyszłe organy na Ursynowie będą nawiązywać do nich pod względem brzmienia i niektórych rozwiązań technicznych (m.in. aż 15 głosów języczkowych, dwie sekcje zamknięte w szafach ekspresyjnych, umożliwiających znaczne zmiany dynamiczne).
Ustalenie ostatecznej dyspozycji głosowej poprzedziły dokładne badania akustyki wnętrza świątyni, wykonane przez specjalistów. Potwierdziły one słuszność doboru i rozmieszczenia poszczególnych głosów czy sekcji brzmieniowych. Instrument będzie swoistą syntezą dawnych tradycji sztuki organmistrzowskiej (ręczne metody odlewania blach, techniki budowy piszczałek, miechów czy wiatrownic, sposobów intonacji) z najnowocześniejszymi technologiami XXI wieku (traktura proporcjonalna, wolno stojący stół gry, wyposażony w dotykowy wyświetlacz sterujący kilkoma tysiącami kombinacji, itp).
Unikalne, szlachetne brzmienie organów - osiągnięte poprzez różnorodność barw zastosowanych głosów, odpowiednio dobrane menzury i intonację - idealnie wpasuje się do akustyki świątyni, co umożliwi ich wszechstronne wykorzystanie zarówno w aspekcie liturgicznym jak i koncertowym.